Celiakia na świecie

 

Dostępność produktów bezglutenowych na zachodzie, na przykładzie Królestwa Niderlandów.

 

Świadomość holendrów na temat diety bezglutenowej, celiakii oraz innych chorób przewodu pokarmowego wymagających diet eliminacyjnych jest niezwykle szeroka. Bez względu na to, czy pójdziemy na zakupy do supermarketu, osiedlowego marketu czy do sklepu ze zdrową żywnością oferta produktów bezglutenowych jest rozbudowana. Nie dotyczy to tylko dużych miast gdzie oferta jest dużo bogatsza ale również mniejszych miejscowości. Do produktów bezglutenowych będących w ofercie sklepu należą mąki, kasze, makarony, chleby, bułki, ciastka, ciasta, wafelki, dżemy, mix takich producentow miedzy innymi jak: Schar, Consenza, Sammills, Wasa, 3pauly, Kelkin, Lindroos, Lhian’s Kitchen, Finax. Również możemy spotkać produkty naszych rodzimych producentów takich jak Bezgluten. 

Afb0246_1.jpg 


Jeżeli w dalszym ciągu uważamy że oferta sklepów nie satysfakcjonuje nas możemy dokonać zakupów za pośrednictwem sklepów internetowych mających w ofercie wyłącznie produkty bezglutenowe, bezmleczne, bezjajeczne i inne „bezy” 

Afb0268.jpg

Wśród sklepów internetowych możemy wyróżnić między innymi:
http://www.gluten-vrij.nl/
http://www.glutenvrij-lepoole.nl/?gclid=CJfXq7CIuKcCFcKCDgodUnkRAw
http://www.glutenvrijsupermarkt.nl/

Wchodząc na taką stronę, najpierw przedstawiane są nam aktualne promocje, przeceny. Nastęnie po lewej stronie lub w górnej części w kolejności alfabetycznej wymieniony jest asortyment. Jest to niezwykle wygodny sposób prezentacji produktów w zależności od grupy która nas aktualnie interesuje. Ponad to klikając na wybrany produkt zawsze pojawia się również zdjęcie. Nawet jeżeli nie znamy języka holenderskiego, z łatwością możemy zobaczyć o jakim produkcie jest mowa. Oprócz produktów które możemy spotkać w marketach, występują tutaj takie produkty jak piwo oraz gotowe mrożone  posiłki. W niektórych sklepach internetowych można dokonać wyboru nawet spośród 700 produktów.
Jeżeli chodzi o kwestie finansową, to oczywiście tak jak wszędzie produkty bezglutenowe są drogie. Pocieszające jest to, że przy okazji robienia „normalnych” zakupów, jeżeli najdzie nas ochota na wafelka, ptysia bądź ciastko, po prostu bierzemy z półki i idziemy do kasy. Nikogo nie dziwi  przekreślony kłos na produktach znajdujących się w twoim koszyku. Również spotkałam się występowaniem żywności bezglutenowej w restauracjach oraz np. w Ikei.


http://www.ikea.com/ms/nl_NL/pdf/glutenvrij_def.pdf

 

Opracowała: Justyna de Graaff, Holandia

Dugopisy Reklamowe Wizytwk :: Obiekty Spa :: Tanie Noclegi :: Przewozy Gorzw :: Sklep Bezglutenowy :: Nieruchomoci Gorzw